GRÖNA DÖRREN
Mål – Gröna dörren
“Förskolan ska ge varje barn förutsättningar att utveckla sin identitet och känner trygghet i den och utvecklar nyanserat talspråk, ordförråd och begrepp samt sin förmåga att leka med ord, berätta, uttrycka tankar, ställa frågor, argumentera och kommunicera med andra (Lpfö 2018:14)
Förskolan ska ge varje barn förutsättningar att utveckla förmågan att använda matematik för att undersöka, antal, mönster, tal, matematiska begrepp (Lpfö 2018:14).
Syfte: Utveckla barnets språk och skapa trygghet för att våga uttrycka sig i gruppen.
Genomförande: Berättar utifrån boken Knacka på. Vi gör ramsan, fyra små apor med rekvisita. Aporna får en varsin banan.
Frågor: Vad finns bakom den gröna dörren? Hur många apor?
Barnens svar och tankar: Apor. Kastar kuddar. Många.
Reflektion. Vissa barn svarar med enstaka ord. Pedagogen och barnen räknar aporna tillsammans (fyra ). Barnen tycker att undervisningssituationen med konkret material är intressant och det gör barnen delaktiga och nyfikna på det vi lär.
Hur går vi vidare: Källkritik – Bananer ute i trädet.
Genomförande: Berättar utifrån boken Knacka på. Vi gör ramsan fyra små apor med rekvisita. Pedagogerna och barnen diskuterar var det finns bananer. Vi går ut på lilla gården för att leta efter bananer.
Frågor: Var växer det bananer? Finns det bananer i träden i Sverige? Är det sant eller falskt?
Barnens svar och tankar: I träden. Nej. Apor tycker om bananer. Nan.
Reflektion. Det var en rolig undervisningssituation med förväntansfulla barn. Vi hittade bananer som hänger i snören i träden. Barnen fick banan att äta. De matade även aporna bakom den gröna dörren. De sa att det inte var sant att bananerna hänger på träden i Sverige.
Hur går vi vidare: Ramsan – Fyra små apor och Kims lek.
Genomförande: Den gröna dörren i Knacka på. Pratar tillsammans om vad det är för saker som finns framför oss. Börjar med att göra ramsan “4 små apor hoppade i sängen”. Barnen fick leka en lek som heter “Kims lek”. 5 olika föremål associerade till den gröna dörren, föremålet gömdes under en filt och barnen fick tillsammans berätta vad det var som var borttaget. Alla barn fick plocka bort en varsin sak så att resterande fick gissa.
Frågor: Vad finns framför oss? Vad är det för färg på dörren? Är det någon som kommer ihåg vad som finns bakom den gröna dörren? Ledtråd: Det är ett djur som tycker om banan. Räknade aporna, räknade ner när en apa ramlat bort. Vad är det för något som är borttaget?
Barnens svar och tankar: Dörr, knacka. Första gissningen var kanin. Efter en ledtråd om att djuret tycker om bananer sa de “apa”. Var med på hela ramsan. Gissade och listade tillsammans ut vad som var borttaget av föremålen som gömdes under filten.
Reflektion. Barnen kändes väldigt intresserade. De hade lärt sig hela ramsan om aporna som hoppade i sängen. Visade stort engagemang i både ramsan och leken. De berättade gärna om vad som fanns framför oss. Alla fick komma till tals.
Hur går vi vidare: Fortsätter med fyra små apor och ärtpåsar med siffror ett till fyra.
Genomförande: Bakom den gröna dörren ligger den gröna påsen med fyra apor och fyra ärtpåsar med ett till fyra. Pedagogen tar fram aporna. Barnen och pedagogen räknar tillsammans. Därefter tar pedagogen fram ärtpåsarna med siffra och prickar.
Frågor: Hur många apor är det? Vilken siffra är det på denna ärtpåsen? Hur många prickar ser ni?
Barnens svar och tankar: Apor. Ett två fyra åtta. Ett tre fyra. Prickar.
Reflektion. Pedagogerna upplevde att barnen tyckte det var spännande med nytt material – ärtpåsarna. Barnen är delaktiga med att räkna antal och göra ramsan, fyra apor hoppade i sängen.
Hur går vi vidare: Vårdnadshavarna ska få ramsan ” Fyra små apor ” på qr-kod.
Vårdnadshavare ska ges möjlighet att vara delaktiga i utvärderingen av utbildningen enligt läroplan för förskolan (2018:7)
Två barn målar den stora gröna dörren.
Barnen färglägger en dörr i grönt med tuchpennor.
// NT ÅSA