VECKA 15 BOKSTÄVER

 

Mål: Förskolan ska sträva efter att varje barn

  • utvecklar sin identitet och känner trygghet i den
  • utvecklar nyanserat talspråk, ordförråd och begrepp samt sin förmåga att leka med ord, berätta, uttrycka tankar, ställa frågor, argumentera och kommunicera med andra,
  • utvecklar intresse för skriftspråk samt förståelse för symboler och deras kommunikativa funktioner,
  • intresse för berättelser, bilder och texter i olika medier, såväl digitala som andra, samt sin förmåga att använda sig av, tolka, ifrågasätta och samtala om dessa (Lpfö18:14)

Genomförande: Barnen har fått börja färglägga sin begynnelsebokstav för att sedan färglägga varje bokstav i sitt namn.

Reflektion: Dem diskuterade med varandra om vilka bilder de fick på sina bokstäver. De blev glada och tyckte att det var roligt och sen fick dem färglägga med den färgen de ville ha. Vissa barn är väldigt noggranna när de färglägger sina bokstäver så det kan ta tid. Barnen har fått möjlighet att färglägga vilken tid som helst under dagen eftersom vissa barn har långa namn och det tar då längre tid än för dem som har korta namn.

Genomförande: Barnen har tillsammans med pedagog fått leta upp pärlor med bokstäverna till sitt namn för att sedan välja färger på pärlor och göra ett armband med sitt namn på.

Reflektion: När vi gjorde armband så diskuterade dem om hur många bokstäver de hade i sina namn och om de hade korta eller långa namn sedan jämförde de med varandra för att se vem hade kortast namn och vem hade längst. Det är roligt att skapa med bokstäver som barnen känner igen på olika sätt. Ibland kan det vara så att barnen vet vilka bokstäver de har i sina namn men kanske det kan vara svårt att få dem i rätt ordning.

 Hur går vi vidare: Barnen får göra sin begynnelsebokstav med olika material på en bildram.

Reflektion: När vi gjorde armband så diskuterade dem om hur många bokstäver de hade i sina namn och om de hade korta eller långa namn sedan jämförde de med varandra för att se vem hade kortast namn och vem hade längst. Det är roligt att skapa med bokstäver som barnen känner igen på olika sätt. Ibland kan det vara så att barnen vet vilka bokstäver de har i sina namn men kanske det kan vara svårt att få dem i rätt ordning.

 Hur går vi vidare: Barnen får göra sin begynnelsebokstav med olika material på en bildram.

Genomförande: Barnen har fått ett hårt papper där pedagogen limmar barnens begynnelsebokstav och därefter får barnet välja t.ex. knappar, majs, pasta ett limma fast till sin bokstav.

Reflektion: Barnen har gjort bildramar, armband och vi har tränat på bokstäver vi har gjort bildramar av makaroner, knappar och majs barnen fick själv välja vad de vill jobba med makaroner, knappar eller majs Och de har fått målarbilder på bokstäver och vi har tränat på att säga namn på den bokstaven de får t.ex. H som Hulda. Det har varit roligt att se barnens olika resultat och hur nöjda de är med sitt resultat.

// NT ÅSA

Det här inlägget postades i Okategoriserade. Bokmärk permalänken.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *