”Rutan och Randan – Mönster” – Linda Palm
Mål:
- ”utvecklar sin förmåga att urskilja, uttrycka, undersöka och använda matematiska begrepp och samband mellan begrepp” (Lpfö 98:10).
- ”utvecklar sin förståelse för rum, form, läge och riktning och grundläggande egenskaper hos mängder, antal, ordning och talbegrepp samt för mätning, tid och förändring” (Lpfö 98:10).
Syfte: Väcka nyfikenhet, intresse och förståelse för matematik på olika sätt, få kännedom av olika begrepp t.ex. mönster, varannan, upprepning.
Genomförande: Diskuterat bilden på framsidan. Läst boken ”Rutan och Randan – mönster” flera gånger, samtidigt som vi har diskuterat bilderna och vad de gör i boken.
Frågor: Hur skulle du beskriva ett mönster? Var finns det mönster? Ser ni några mönster här i rummet? Vilka olika sorters mönster kan du komma på? Kan mönster ta slut? Vad händer då, tror du? Vad är varannan? Känner du till något där det finns varannan? Vem har något mönster på sig? Vilket mönster har våra gardiner?
Barnens svar och tankar: – Jag har prickar på mig. – Blå, vit, blå, vit. – Blommiga gardiner. Visar ett mönster i luften (cirkel).
Reflektion: Vissa barn har varit nyfikna, men det har varit svårt att fånga alla. Det blir diskussion kring vad en ruta är och hur något är när det är randigt. Barnen fick räkna antal och vi kom in på olika färger som en del barn kan tycka är svårt.
Hur går vi vidare: Vi kommer att lyssna in barnen och även göra det Rutan och Randan gör i boken som t.ex. ett mönster av frukt på en pinne. Pedagogerna kommer att presentera virkade Rutan och Randan som ska vara delaktiga i arbetet.
Barnen har fått färglägga Randan och Rutan:
Text: Juvelens förskola
Foto: Internet
// NT ÅSA